Kako da naučite decu da se pravilno hrane i imaju zdrav odnos prema hrani
Navike koje se steknu u detinjstvu, jako su važne za dalji život. Sigurna sam da to već znate, posebno kada su u pitanju one koje vam ne idu u korist. Zato sam odlučila da današnji tekst posvetim upravo kreiranju navika kod deteta, ali ne tako da zna sve o ishrani već da mu pravilna ishrana bude prirodna stvar, bez uticaja na sliku o sebi u kontekstu gojaznosti i mršavosti.
To nije stvar fizičkog izgleda, niti dete treba tako da gleda na ishranu.
Razumem da ste možda odrasli u drugačijim uslovima i da vaši roditelji nisu bili svesni određenih stvari i uticaja koje mogu ostaviti na vas, ali nije kasno da to popravite i svoju decu naučite drugačije.
1. VI RAZVIJTE ZDRAV ODNOS PREMA HRANI
Da biste decu naučili nečemu, najkorisnije je da vi budete taj primer od kog će učiti. Ukoliko ni sami niste razvili zdrav odnos prema hrani, pitanje je kako bi to moglo i vaše dete koje se ugleda na vas.
Zato je jako važno raditi na sebi pre svega.
Dete treba da vidi da uživate i u svežem voću i povrću i u dezertu.
Kako da razvijete zdrav odnos prema hrani?
Na mom blogu je dosta tekstova na tu temu koji bi vam mogli biti od koristi.
Ukoliko pak mislite da vam to nije dovoljno i da vam je potrebna stručna pomoć psihologa, psihoterapeuta ili psihijatra, ne ustručavajte se da se nekome obratite. Biće dobro i za vas i za vaše najbliže.
2. NA KOJI NAČIN GOVORITE O HRANI?
Ukoliko malo obratite pažnju, primetićete kako neki ljudi koriste različite reči i različit način kada govore o hrani. Istraživanja su pokazala da su gojazni roditelji češće koristili rečenice poput „Smeš da pojedeš samo još jedno“ za razliku od drugih koji su koristili izjave poput „Već ste ručali“.
Sitnice na koje često ne obraćamo pažnju za decu mogu biti vrlo važne i definisaće način na koji će oni sutradan gledati na hranu. Sigurna sam da vam nije cilj da samo ne budu gojazni već i da imaju zdrav odnos prema hrani i svom telu.
Takođe, poželjno je da ne koristite termine poput „dobra“ i „loša“ hrana niti da ih tešite hranom kada su tužni, neraspoloženi, nervozni… Na taj način bi stvorili obrazac da se tako bore sa stresom i u budućnosti.
3. HRANA OD KOJE ĆETE SE OSEĆATI LEPŠE/LOŠIJE, A NE HRANA OD KOJE ĆETE SE UGOJITI/SMRŠATI
Pričajte deci o tome kako se osećate kada jedete određenu hranu, stavite im fokus na to koliko imate više energije, koliko se poletnije i bolje osećate. Neka nauče kako koja hrana utiče na njihov organizam i fizički i psihički, umesto da im govorite da će se ugojiti.
Ukoliko im pričate da će se od prevelike količine šećera osećati drugačije, to će ostaviti potpuno drugačiji utisak na njih jer neće svoj fizički izgled i svest o sebi povezivati sa tim.
Nemojte „pretiti lošom hranom“ već im pokažite sve benefite pravilne ishrane.
4. PODRŽITE IH U INTUITIVNOM NAČINU ISHRANE
Namerno sam rekla podržite jer deca već prirodno jedu intuitivno.
Verovatno su bar neke od vas učili da moraju da pojedu sve iz tanjira, a to je upravo suprotno intuitivnoj ishrani. Na taj način se zanemaruje osećaj gladi i sitosti, ne prati se svoj unutrašnji kompas.
Naučite dete da osluškuje svoj osećaj, da zna kada je gladno, žedno, sito…
Stavite im do znanja da je hrana tu da im da energiju koja im je potrebna, a ne da ih zabavi kada im je dosadno. Kada kao deca nauče da prave tu razliku, kasnije će im biti mnogo lakše.
5. NE OSUĐUJTE DRUGE PO TOME ŠTA JEDU
Ukoliko vaše dete sluša kako govorite ružno o drugima na osnovu tuđih izbora po pitanju hrane, vi ga učite da i ono tako treba da radi, ali ne samo za druge već i za sebe.
Kada vi procenjujete druge na osnovu toga šta jedu i vaše dete će misliti da je manje vredno zbog toga, kao i ti drugi.
6. JEDITE ZA STOLOM
Jedenje ispred TV-a odvlači pažnju i samim tim se „gasi“ osećaj za intuitivnu ishranu, a upravo to treba da negujete.
7. STVORITE ZDRAVO OKRUŽENJE
Napunite hranu nutritivno bogatim namirnicama, neka na vašim stolovima stoje voće, orašasti plodovi i slične potencijalne užine, pa će i deci biti prirodno da to jedu.
Kada non stop gledaju slatkiše, čak i ako ih inače ne bi jeli, sada će dobiti želju, a nema potrebe za time.
8. UKLJUČUJTE DECU U KUPOVINU I PRIPREMU HRANE
Neka vide sve što radite i učestvuju u tome što je više moguće.
Na taj način će se zbližiti sa takvim načinom života i biće im normalno da tako jedu.
I na kraju, najbitniji je način na koji sve to prenosite deci. Kao što sam negde na početku teksta rekla, nije cilj ni da imaju najidelniji fizički izgled ukoliko je praćen nezdravim odnosom prema hrani.
A kada im razvijete zdrav odnos prema hrani, fizički izgled će biti neminovna posledica bez poremećene slike o sebi. Ukoliko vam je ovaj tekst značio, podelite ga sa drugim mamama i tatama.